Pankotai Lili: Én 12 éves korom óta mindig a legerősebb ellenzéki pártra szavazok, hogy egyszer az Orbán eltakarodjon

Most úgy látja, Magyar Péterre fog szavazni, de ha úgy adódik, őt is el kell majd takarítani.

Lili, kérlek, ne engedd, hogy a végsőkig kihasználjanak!
Nézem a legutóbbi státusztörvény elleni tüntetés képeit, és egyre csak azon tűnődöm, hogy a baloldal miért akar mártírt faragni egy zsenge lányból.
Pankotai Lilit ősszel ismertük meg, amikor egy másik pedagógustüntetésen kiállt a színpadra, és trágárkodva „slamelte” el kormánykritikus gondolatait.
Külföldön a klímaaktivista Greta Thunberg jár élen a különböző demonstrációk levezénylésében, míg idehaza pár éve Nagy Blanka, szintén még gimnazistaként állt ki egy megmozduláson, és „bajszos sz@rnak” nevezte az akkori köztársasági elnököt, Áder Jánost – a kétharmados felhatalmazást kapott nagyobbik kormánypártról pedig úgy szólt, hogy „az egy járvány, amely járja az országot”.
Greta és Blanka között az a különbség, hogy míg utóbbi jó ha évente megkapja a baloldalhoz szorosan kötődő egy-egy tüntetésen a maga tizenöt perc hírnevét, addig Thunberg csillaga – még ha néha elhalványul is – szilárdan áll.
Lapunk még decemberben Székely Levente ifjúságkutatót is megkérdezte erről a jelenségről. A szakértő akkor azt mondta, hogy „mindig van szükség hősökre” és mindig hírértékkel bír a a normaszegés. A fent említett „láttam már érzést” pedig megerősítette, hiszen mint fogalmazott,
„számos ilyen, szinte a semmiből jövő, gyors karriert befutott hőssel volt dolgunk az elmúlt években”.
Az is elgondolkodtató, hogy a közbeszédet formálók „minden egyes új politikai véleményformálóban, aki kicsit kiemelkedik, megtalálják ezt a hőst és pillanatok alatt ismertté teszik. Az is látszik, hogy a fiatalok megfelelő alanyok erre”. Székely ehhez azt is hozzátette a Mandinerek adott interjújában, hogy „a normaszegés, például a csúnya beszéd, vagy a műalkotások beszennyezése azonnali és magas hírértékkel bír, ugyanakkor kérdés, hogy van-e ténylegesen mondanivaló”.
De ami talán még ennél is fontosabb, hogy az időről időre erőre kapó diáktüntetések valós megoldást nem kínálnak. Ugyanis azzal, hogy elküldik melegebb éghajlatra a regnáló hatalmat, vagy azt üzenik a döntéshozóknak, egy kultfilmet idézve, hogy „álljanak eggyel hátrébb, és b@sszák pofán magukat”, még nem változik semmi. A felek nem ülnek le egymással szemben egy asztalhoz, és nem történik meg az érdekek közelítése. Sőt, sok esetben
S ha már erős kijelentések, akkor szólnék kicsit arról, hogy mint fiatal nő, aki időnként foglalkozik kamaszokkal is, miként látom mindazt, ami egy-egy új és ifjú „hős” feltűnésekor történik. Valamennyi pszichológiai iskolában megtanuljuk, hogy a kiskamasz-, de főként a kamaszkor egy kritikus időszak, amikor a serdülő küzdelmeket vív magával és a világgal egyaránt. Erik Ericson fejlődéselméleti modellje ezt a pár éves időszakot úgy írja le, mint az identitás kialakításának idejét. A kamaszok legfontosabb kérdései ilyenkor: „Ki vagyok én?”, „Hova tartok a világban?”. A fiataloknak ezekben az években szükségük van arra, hogy különböző szerepekben próbálják ki magukat. S a próbálkozások közepette bizony előfordul: annak érdekében, hogy megtapasztalják a biztonságot adó elfogadás érzését, képesek túlzásokba esni, hogy aztán egy csoport – szubkultúrák, esetünkben politikai közösségek – teljes jogú tagként kezeljék őket.
Mind Lilinél, mind Blankánál ezt láthattuk. Formálódó személyiséget, világmegváltó szándékot, fiatalos energiát, ugyanakkor korukból fakadóan tényleg csak a korszellem szólt/szól belőlük,
S bár sokszor jó dolog a spontaneitás, benne lenni a flow-ban, de annak az ára nem mindegy.
Mert fontos dolog, hogy társadalmilag aktív, cselekvő fiatalokat neveljünk, de az már komoly kérdéseket vet fel, amikor bizonyos érdekszervezetek használnak fel tudatosan fiatalokat – az utóbbi időben főként lányokat – pusztán azért, hogy rajtuk keresztül nyomást gyakoroljanak a rendszerre, és elérjék céljaikat.
Lili, kérlek, ne engedd, hogy a végsőkig kihasználjanak! Máshol is kamatoztatni tudod az ambícióid!
Nyitókép: Bencsik Gábor Facebook-oldala
***